Śmierdzące gazy – co sprawia, że są tak ciężkim przeciwnikiem? Zacząć trzeba od wyśledzenia ich przyczyny. A potem warto podjąć walkę. Bo tę walkę da się wygrać!


Śmierdzące gazy – co pomoże Ci je pożegnać? Przede wszystkim trzeba określić, czy są wynikiem błędów dietetycznych, czy niewielkich problemów zdrowotnych. Bo właśnie od ustalenia przyczyny zależy to, w jaki sposób uda Ci się je pożegnać. Sprawdź, czy Twoje objawy przypominają którąś z opisanych sytuacji. I wprowadź w życie proponowane przez nas zmiany.


Śmierdzące gazy – co je łączy ze składem posiłków?

Każdy puszcza bąki. Jedni twierdzą, że 14, inni – że aż 20 razy dziennie. Ale to, czy bąki te będą do tego intensywnie i niemiło pachnieć, w dużej mierzy zależy od tego, co trafiło do Twojego brzucha. Na liście pokarmów, bardziej niż inne „perfumujących” gazy, są: brukselki, brokuły, fasola, szparagi, kapusta, cebula, jaja, mięso, czosnek. Jak niwelować śmierdzące gazy? Notuj, co jesz. Sprawdź, czy to przypadkiem nie po tych właśnie pokarmach pojawiają się Twoje problemy.


Śmierdzące gazy – co mają wspólnego z nietolerancją?

Osoby, których organizm nie toleruje pewnych pokarmów, będą mieć tendencje do wzdęć, a ich gazy będą pachnieć intensywniej. Jest to wynikiem reakcji układu pokarmowego na coś, co mu nie służy. Pokarm, który nie jest tolerowany, jest albo gorzej i wolniej trawiony, albo po prostu drażni jelita – więc reagują nieprawidłowo. Do najczęściej nietolerowanych pokarmów należy laktoza oraz gluten. Laktoza kryje się we wszystkich produktach mlecznych – a więc jest w mleku, serach, twarogach, lodach, jogurtach i kefirach. Gluten z kolei kryje się we wszystkim, co jest z mąki pszennej czy żytniej – a więc jest w makaronach, chlebie, bułkach, pierogach, naleśnikach, pizzy.


Śmierdzące gazy – co robić w przypadku nietolerancji?

Obserwuj swój organizm. Jeśli śmierdzące gazy pojawiają się właśnie po zjedzeniu takich pokarmów – masz winowajcę. Nietolerancję nietrudno wyśledzić, bo wzdęcie pojawia się do pół godziny po nietolerowanych posiłku. Poza tym będą Cię nękać też mdłości, przelewanie się w brzuchu, biegunki lub rozwolnienia. Jak niwelować śmierdzące gazy, związane z nietolerancją? Jeśli nie tolerujesz laktozy, spróbuj kupić w aptece enzym o nazwie laktaza. Jeśli zażyjesz go przed zawierającym nabiał posiłkiem, objawy się nie pojawią albo będą znacznie słabsze. Możesz też przestawić się na nabiał w wersji bezlaktozowej – dostaniesz go praktycznie w każdym spożywczaku. Jeśli nie tolerujesz glutenu, musisz go po prostu unikać. Tutaj nie ma enzymu w tabletkach do zażycia; ratuje Cię tylko dieta bezglutenowa.


Śmierdzące gazy – co z jelitami?

To, ile będziesz mieć gazów i jak będą one pachnieć, zależy w pewnym stopniu od pracy jelit. A ta z kolei zależy w dużej mierze od flory bakteryjnej, jaka w nich bytuje. To bowiem bakterie jelitowe przepracowują pokarm, produkując przy tym gazy. Osoby z zaburzeniami flory jelitowej męczą się często ze wzdętym brzuchem i miewają śmierdzące gazy. Zaburzenia flory bakteryjnej są typowe np. po antybiotykoterapii – ale i bez brania antybiotyku można mieć w tej materii problemy. Po pierwsze, każdy z nas ma własny, unikalny skład flory bakteryjnej. Po drugie, zmienia się ona w zależności od sposobu odżywiania. Jeśli jesz np. dużo słodyczy, mnożą się inne bakterie, niż wtedy, kiedy jesz dużo warzyw. Jak niwelować śmierdzące gazy? Jak sprawdzić, czy w Twoim przypadku szwankują bakterie w jelitach? Kup w aptece suplement, zwierający „dobre” bakterie i bierz go przez, powiedzmy, miesiąc. Jeśli pomoże – już wiesz, o co chodziło.


Śmierdzące gazy – co je łączy z trzustką?

Całkiem sporo. Trzustka produkuje nie tylko konieczną do trawienia cukru insulinę. Jej zadaniem jest także produkcja enzymów trzustkowych, które są konieczne do trawienia węglowodanów. Jeśli trzustka z jakiegoś powodu produkuje tych enzymów za mało, węglowodany nie będą właściwie trawione i bakterie w jelitach będą je fermentować. Efekt: gazy. Śmierdzące. I dużo. Jak niwelować te śmierdzące gazy? Przez jakiś czas prowadź dietę bez albo z małą ilością węglowodanów: nie jedz chleba, makaronów, pierogów, ciast, bułek, hot dogów, hamburgerów i niczego, co jest z ciasta. Jeśli śmierdzące gazy znikną po odciążeniu trzustki, być może o to chodziło. Ale jest też prostsza droga: zapytaj w aptece o enzymy trzustkowe, np. alfa galaktosydazę. Zażyj ją przed posiłkiem, który będzie zwierał węglowodany. Jeśli pomoże – masz odpowiedź.


Śmierdzące gazy – co z zaparciami?

Czy wypróżniasz się regularnie? Powinno się chodzić do toalety raz dziennie – to optimum. Jeśli chadzasz na „dłuższe posiedzenia” cztery razy w tygodniu to już nieco gorzej, ale wciąż ok. Im jednak rzadziej pozbywasz się balastu z jelit, tym większe ryzyko, że ów balast będzie „perfumować” Twoje bąki, czego efektem będą śmierdzące gazy. Jak je niwelować? Jedz więcej warzyw i owoców oraz pokarmów pełnoziarnistych. Więcej pij – kał odwodniony jest twardy i jelitom jest ciężej go transportować. Ruszaj się regularnie, bo kiedy Ty się ruszasz, ruchliwsze stają się też Twoje jelita. Możesz też poszukać pomocy w aptece i albo kupić suplement z błonnikiem, albo nabyć ziołowy środek (np. herbatkę), który ułatwi regularne wypróżnianie.


Śmierdzące gazy – co można zrobić na szybko?

Istnieje sposób, by pozbyć się śmierdzących gazów natychmiast. Naprawdę natychmiast! Wystarczy założyć specjalną bieliznę, filtrującą gazy i pochłaniającą bąki. Zobacz, co potrafi specjalna, antybąkowa bielizna, pochłaniająca zapach gazów i bąków (kliknij i przeczytaj). Ta bielizna zwraca ci wolność: możesz jeść, co chcesz, bez obawy, że zepsujesz powietrze i znajdziesz się przez to w ambarasującej sytuacji. Nawet, jeśli Twoje gazy będą mega śmierdzące – i tak możesz je spokojnie i dyskretnie wypuścić! Z naciskiem na DYSKRETNIE, bo nikt niczego nie zauważy! Gazy, przechodzące przez tę bieliznę, są oczyszczane z cząsteczek zapachu i opuszczają ją jako kompletne bezwonne powietrze. Ta bielizna jest w stanie wchłonąć równowartość 200 bąków – a po praniu jest znowu jak nowa. Tę bieliznę znajdziesz tutaj: antybąkowa bielizna – Sklep.


Śmierdzące gazy mają nowego, mocarnego przeciwnika!

Antybąkowa bielizna da sobie radę z każdą ilością gazów!

Tekst pt. „śmierdzące gazy – CO pomaga, jak je niwelować” pochodzi z bloga Wiatrodyskretni.pl