Węgiel aktywny może być skutecznym środkiem zaradczym w przypadku wzdęć. Uciszy bulgotanie i przelewanie się w jelitach, usunie nadmiar gazów, zlikwiduje toksyny. A do tego jest bezpieczny i całkowicie naturalny.
Podziała bezbłędnie – ale tylko jeśli wiesz, JAK prawidłowo go stosować i KIEDY zażyć. Tak, tak – bardzo ważny jest moment zażycia węgla! Nie wiesz od czego zależy? Zaraz Ci wszystko wyjaśnimy. Powiemy też, jakie dawki się sprawdzają oraz jakich efektów ubocznych możesz się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Jak działa węgiel aktywny?
Węgiel aktywny nie jest przez organizm trawiony. Wędruje przez układ pokarmowy, w tym przez jelita, w takiej samej formie, w jakiej został zażyty. Jeśli zażyjesz go więcej, w jelitach zbierze się taka ilość węgla, która będzie zdolna zabarwić odchody: oddasz ciemnoszary lub czarny stolec!
Wędrując przez jelita, węgiel przyłącza różne substancje chemiczne. Jest elektrostatycznie atrakcyjny dla wielu gazów, mikroorganizmów czy związków chemicznych. Działa na nie jak gąbka na wodę: wchłania i wiąże. To bardzo pożyteczna właściwość, ponieważ węgiel „zbiera” i wiąże wiele substancji, które są dla naszego zdrowia szkodliwe.
Węgiel aktywny pokona nawet gazy śmierdzące zgniłym jajem
Węgiel aktywny przyłącza i wchłania również substancje niegroźne – ale za to cuchnące. Potrafi związać nawet związki siarki. To ucieszy osoby nękane przez gazy, śmierdzące zgniłym jajem – głównym „zapachowym” składnikiem takich gazów jest właśnie siarkowodór. Węgiel podczas swojej wędrówki przez układ trawienny „wyczyści” z siarkowodoru i innych cuchnących składników jelito cienkie i grube.
Jak zażywać węgiel aktywny?
Węgiel aktywny występuje w różnych formach – dostaniesz go w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Pod względem efektywności forma węgla nie ma znaczenia. Możesz więc wybrać taką, jaka wydaje Ci się najwygodniejsza w stosowaniu.
Podstawowa zasada głosi: niezależnie od postaci, węgiel aktywny należy zawsze brać na pusty żołądek. Należy go też każdorazowo popić sporą szklaną wody (a nawet, w niektórych przypadkach, dwoma). Woda pomoże sprawniej przemieścić węgiel z żołądka do jelit – czyli tam, gdzie ma najwięcej do zrobienia. I właśnie w taki sposób zażyty, węgiel jest najskuteczniejszy przeciwko wzdęciom i cuchnącym bąkom.
Zażywanie aktywnego węgla na pusty żołądek jest sensowne z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala węglowi na niezmąconą wędrówkę przez układ pokarmowy, przez komplikacji w postaci posiłku. Po drugie, to zapobiega potencjalnemu wchłanianiu przez węgiel składników pokarmowych z pożywienia.
O jakich porach najlepiej zażywać węgiel aktywny?
Możesz zażywać go na czczo, rano, przed śniadaniem – ale upewnij się, że przez godzinę po zażyciu węgla powstrzymasz się od jedzenia.
Jeśli chcesz zażyć węgiel w ciągu dnia, najlepiej zrobisz, jeśli odczekasz dwie godziny od ostatniego posiłku. Przy czym, im większy i im bardziej ciężkostrawny był to posiłek, tym dłuższa powinna być przerwa pomiędzy jedzeniem, a zażyciem węgla. Z całą pewnością dwie godziny należy odczekać po obfitym obiedzie, ale jeśli na obiad byłą tylko zupa – możesz zażyć węgiel już po upływie godziny (jeśli Ci się śpieszy).
Zachowanie przerw jest bardzo ważne zwłaszcza, jeśli bierzesz jakiekolwiek leki czy suplementy diety. Zażywaj je godzinę po węglu i dwie godziny przed. Inaczej może się okazać, że węgiel osłabi ich działanie, częściowo je wiążąc i dezaktywując.
Kiedy brać węgiel aktywny, by zmniejszyć wzdęcia i cuchnące gazy?
Węgiel aktywny jest przeznaczony do zażywania od czasu do czasu, a nie do tego, by brać go stale. Ale jeśli cierpisz na notoryczne wzdęcia i ciągle zmagasz się z problemem mocno cuchnących gazów jelitowych, węgiel aktywny jest najbardziej naturalnym środkiem, do jakiego możesz się uciec.
Ale aby węgiel aktywny pomógł Ci zmniejszyć wzdęcia, musisz przeprowadzić kurację głową. Pierwszy krok, to obserwacja: kiedy najczęściej pojawiają się u Ciebie śmierdzące bąki? Czy atakują Cię zazwyczaj śmierdzące gazy wieczorem? A może cierpisz na cuchnące wzdęcia po każdym posiłku? Ustalenie pory wzbierania gazów jest istotne, bo od niej zależy pora zażywania węgla.
Węgiel aktywny nie pokonuje układu pokarmowego w kwadrans. Przeciwnie, raczej potrzebuje do tego ładnych kilku godzin. Dlatego, by miał czas wykonać swoją „robotę”, trzeba go brać z pewnym wyprzedzeniem.
Przykładowo: jeśli cierpisz na cuchnące wzdęcia rano, najlepszą porą na zażycie aktywnego węgla będzie czas godzinę przed obiadem. Oczywiście na pusty brzuch i z duuuużą szklanką wody. Tylko zażyty o takiej porze, będzie kolejnego dnia tam, gdzie powinien, by móc wchłonąć to, czego chcesz się pozbyć.
Jeśli gazy męczą Cię głównie wieczorem, zażyj węgiel pomiędzy śniadaniem a lunchem.
Jeśli wzdęcia i puszczanie baków jest problematyczne przez właściwie cały dzień, musisz trochę poeksperymentować. Próbuj brać węgiel o różnych godzinach – ale przez 2-3 dni o tej samej porze. Najpierw przed śniadaniem, potem przed lunchem, następnie po południu i w końcu wieczorem. I obserwuj swój organizm.
Węgiel aktywowany – właściwe dawkowanie
Zalecana dawka węgla aktywnego zależy od dolegliwości, jaką chcesz wyleczyć. Jeśli masz zatrucie pokarmowe albo biegunkę, możesz zażyć nawet 5-6 g na dobę. Jeśli chcesz zmniejszyć efekt fermentacji w jelitach czy zwalczyć wzdęcia, zaleca dawka wynosi od 500 do 1200 mg na dobę. Ale jeśli masz wyjątkowo obfite wzdęcia albo Twoje gazy cuchną bardziej niż zwykle, bezpiecznie możesz tę dawkę zwiększyć nawet dwukrotnie.
Węgiel aktywny – środki ostrożności
Węgiel aktywowany jest substancją bezpieczną. Ba! Bywa substancją ratującą życie. Stosuje się go nawet w szpitalach, kiedy trzeba ratować pacjenta, który się czymś zatruł albo zażył czegoś za dużo. W wielu domach węgiel aktywny jest żelaznym składnikiem apteczek – zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci.
Musisz jednak pamiętać, że węgiel aktywny, choć naturalny i bezpieczny, jest substancją chemiczną. I jako taka substancja może dawać niespodziewane efekty.
✔️ węgiel aktywny wchłania i wiąże w układzie pokarmowym różne substancje. Mogą to być składniki cuchnących bąków, ale też mogą to być cząsteczki substancji czynnej z lekarstw. Dlatego, jeśli bierzesz jakiekolwiek leki, skonsultuj z lekarzem pomysł leczenia wzdęć węglem aktywnym.
✔️ aktywność niektórych składników pokarmowych, witamin czy mikroelementów w Twojej diecie może być mniejsza, kiedy zażywasz węgiel aktywowany – jeśli nie zastosujesz zalecanych przerw pomiędzy jedzeniem, a zażyciem węgla.
✔️ węgiel aktywowany może pogłębiać odwodnienie – zwłaszcza, jeśli już Ci dokuczało. Węgiel ochoczo chłonie wodę! Dlatego popijanie węgla duża szklanką wody jest absolutnie konieczne. A dla pewności, 10 minut po pierwszej szklance powinna zostać wypita kolejna. Uważaj na właściwą ilość wypijanej wody zwłaszcza w okresie upałów!
✔️ kuracja węglem nie jest zalecana, jeśli cierpisz na choroby nerek, zapalenie okrężnicy, choroby wątroby, masz uraz brzucha czy niedrożne jelita.
✔️ ostrożnie zażywaj węgiel aktywny, jeśli masz skłonność do zaparć, zwłaszcza przeciągających się. Węgiel potrafi pogłębiać zaparcia. Najpierw postaraj się uporać z zaparciami. Pokonanie zaparć często owocuje pożegnaniem cuchnących gazów, jako że zaparcia tez mogą być powodem, dla którego puszczasz śmierdzące bąki. Jeśli jednak chcesz stosować węgiel mimo skłonności do zaparć, upewnij się, że wypijesz nie jedną, ale dwie szklanki wody po zażyciu węgla.
✔️ węgiel aktywowany nie powinien być stosowany jako kuracja ratunkowa po spożyciu silnych kwasów, po zatruciu alkoholem, cyjankiem czy po spożyciu środków silnie alkalicznych. Jest na to za słaby! Tutaj uratuje Cię tylko pogotowie.
✔️ nie przestrasz się, jeśli zobaczysz w toalecie czarne lub ciemnoszare odchody. To u zażywających węgiel normalne, to nic groźnego. Pamiętaj jednak, że – w zależności od tempa pracy kładu pokarmowego – jeśli zażyjesz węgiel dziś, czarny stolec zauważysz jutro lub pojutrze.
Pamiętaj o przerwach!
Jak z każdym suplementem, w stosowaniu węgla aktywnego także trzeba robić przerwy. Zwłaszcza, jeśli ze względu na wzdęcia i gazy bierzesz go codziennie i robisz to przewlekle. Bezpieczny schemat jest taki, że zażywasz węgiel przez miesiąc, po czym robisz miesiąc przerwy. Możesz okres zażywania przedłużyć do dwóch miesięcy – ale przerwa od łykania węgla powinna wynosić co najmniej miesiąc.
Najbezpieczniejsza forma stosowania węgla aktywnego
Jest pewna forma węgla aktywnego, która skutecznie niweluje brzydki zapach gazów jelitowych i bąków – a przy tym jest absolutnie bezpieczna w stosowaniu i nie wymaga wprowadzania przerw. Nie wpływa też na metabolizm leków i suplementów, nie wymaga planowania, bo nie trzeba jej stosować z wyprzedzeniem (czyli półtora dnia przed porą wzdęć). Nie grozi zaparciami i nie ma konieczności popijania jej wodą. Brzmi dobrze? Bo jest dobra! O co chodzi? O antybąkową bieliznę.
Antybąkowa bielizna to technologiczna nowinka. Wykorzystuje właściwości aktywnego węgla, ale w najnowszej, nowoczesnej i opatentowanej postaci – w postaci tkaniny. Na tym właśnie polega nowoczesność tej formy: opracowana została technologia takiej obróbki węgla aktywnego, która pozwala wbudować jego cząsteczki we włókna tekstylne. Z tych włókien tkana jest specjalna tkanina, którą następnie wszywa się w tylną część bielizny. Dokładnie w tę część, przez którą przechodzą gazy, kiedy je uwalniasz.
I wstawka z aktywnego węgla robi w bieliźnie to samo, co węgiel zrobiłby w jelitach: przyłącza chemiczne cząsteczki. Wiąże zapachowe cząstki gazów w dokładnie ten sam sposób, w jakich związałby je w Twoim brzuchu. Tak, również związki siarki – więc bielizna neutralizuje także bąki, cuchnące siarką lub zgniłym jajem.
Według badań naukowców, wstawka jest w stanie przyłączyć i zneutralizować równowartość 200 ludzkich bąków! A po praniu jest jak nowa, bo pranie resetuje wstawkę. Jedyny warunek, to pranie w sodzie oczyszczanej. Każdy inny środek piorący zniszczy antybąkową bieliznę.
Dowiedz się więcej o anytbąkowej bieliźnie!
Tekst Węgiel aktywny – domowy sposób na śmierdzące gazy pochodzi z portalu Wiatrodyskretni.pl